מבית השגחה פרטית

לחרפה שנקראת ‘חוק החופות’ צריך לשים סוף

 

תסתכלו עליי. כמו שאתם אולי יכולים לנחש, אני רב. יהודי, אורתודוכסי. אני עומד בראש קהילה מדהימה, מעביר שיעורי תורה, נושא דרשות, מייעץ בענייני הלכה. וכמו הרבה רבנים אחרים – גם אני עורך חופות כדת משה וישראל.

בישראל יש את ‘חוק החופות’. לפי החוק הזה, כל החתונות היהודיות צריכות להיערך דרך הרבנות הראשית. אין אפשרות אחרת. אתם יכולים להתחתן בחו״ל, לעשות חופה אלטרנטיבית, מה שתרצו. אבל אם אתם רוצים חופה יהודית – אתם חייבים את הרבנות.

אם החוק הזה היה קיים בכל מדינה אחרת בעולם, ישראל הייתה הראשונה לצאת נגדו. הממשלה הייתה אומרת שלא יכול להיות שמונעים מיהודים להתחתן על פי השקפת עולמם, ולא ייתכן שרב יישלח לשנתיים בכלא רק בגלל שעזר לשני אנשים לבוא בברית הנישואים.

אבל זה בדיוק מה שקורה בישראל.

וככה, מאות אלפי ישראלים לא יכולים להתחתן במדינה שלהם. חלקם יהודים על פי ההלכה – אבל פשוט לא מספיק יהודים בשביל הרבנות. כי אם ההורים שלך עלו מרוסיה, אם או סבתא שלך איבדה את הכתובה שלה בשואה – ברבנות כנראה יעשו לכם את המוות לפני שיאפשרו לכם להיכנס מתחת לחופה.

מכיוון שלאנשים האלה לא נותנים להתחתן לפי מסורת ישראל, הם נאלצים לחפש בשוּשוּ פתרונות שיעקפו את החוק. חלקם נוסעים להתחתן בחו”ל. וחלקם פשוט מוותרים. כי זה מה שהרבנות הראשית עושה היום – היא גורמת לאנשים לוותר על היהדות.

לחרפה שנקראת חוק החופות צריך לשים סוף. הגיע הזמן שנשחרר את ההלכה מהחוק, כי רק ככה נשמור על המדינה הזאת יהודית – עם יהדות שמבוססת על בחירה, לא על כפייה.

מנסים להפחיד אותי כדי שלא אאבק נגד המונופול של הרבנות על חתונות, אבל חבל להם על הזמן. את אותו הקרב כבר ניהלנו מול מונופול הכשרות, ובסוף ניצחנו. גם הפעם – ננצח. ההיגיון ינצח.

שתקנו מספיק, התפשרנו מספיק. הגיע הזמן לעשות.

אז אני אמשיך לעשות – אערוך חופות בלי הרבנות. אני יודע שינסו לרדוף אותי בגלל זה. אבל בתור רב, מה שהרבנות הראשית עושה לזוגות וליהדות מפחיד אותי הרבה יותר מאשר שנתיים בכלא.

***

פורסם לראשונה באתר mako