מבית השגחה פרטית

למה רציתי דווקא אישה בתור עורכת חופה?

את החופה שלי, היה לי חשוב שתערוך אישה. יש הרבה סיבות לרצות אישה כמסדרת קידושין, ולי היו שתיים.

כשהתחלנו לדבר על חתונה, בן הזוג שלי (והיום האיש שלי) אמר לי “אם את רוצה רבנות, אז לא איתי”. מזל שהוא התפרץ לדלת פתוחה. ואם כבר אנחנו מתחתנים כדת משה וישראל אבל לא דרך הרבנות הראשית, אז היה לי חשוב שאת החופה שלי תערוך אשה.

חופות חופה שוויונית

לא חסרות סיבות לבחור באשה כעורכת חופה, ולי היו שתיים:

1. רצינו שזה יהיה נורמלי

שוויון אמיתי יגיע כשהבחירה בין גבר לאשה תיעשה על בסיס מקצועי בלבד. לצערי, אנחנו עוד לא שם.

חוץ מטקס יפה ומרגש ומסיבה עם אנשים שאנחנו אוהבים, החתונה היא אמירה (או הצהרה) על הבית אליו אנחנו נכנסים. הבית שלנו מבוסס גם על היותנו שותפים שווים, ולא “ראש המשפחה” ו”עזר כנגדו”. בחירה באשה לעריכת החופה היא חיזוק המסר השוויוני הזה, כי היא מייצרת נורמליזציה ומרגילה אנשים לחשוב על נשים בכל מקום ותפקיד אפשרי, כולל עריכת חופה.

2. בחרנו באדם הכי מתאים לתפקיד

כל בחירה של עורכי חופות נעשית מתוך מאגר מוגבל, עם פילטרים וקריטריונים מסננים: האם מתוך הרבנות או מחוץ? אם מחוץ – טקס דתי או לא? אם דתי – איזה זרם? מסננים נוספים הם תאריך החתונה, מיקום החתונה, העלות והכימיה האישית עם עורכ/ת הטקס.

אנחנו בחרנו בעורכת החופה מתוך רשימת עורכות, שהיא רשימה רגילה וסטנדרטית לזוג שמתחתן מחוץ לרבנות, פשוט במקום לבחור “לא אשה” – בחרנו “דווקא אשה”. אחרי הפילטר הזה, עורכת החופה שלנו, הרבנית שרה סגל-כץ, היתה האדם המתאים לכך ביותר – היא היתה נהדרת, ומומלצת בחום.

חופות אשה עורכת חופה

האם מותר לאישה לערוך חופה?

כשבחרנו אישה לעריכת החופה, שאלו אותנו כמה פעמים “זה לא אסור?”. דווקא בתור זוג דתי, אנחנו יודעים להגיד שכל מה שלא אסור – מותר, ושאין שום איסור שאשה תערוך חופה. זה אמנם לא המנהג הנפוץ, אבל בדת היהודית יש מספיק איסורים, בואו לא נמציא עוד.

חוץ מזה, הדרך הטובה ביותר להפוך משהו לא נהוג – לנהוג, היא להנהיג אותו. וכך עשינו.

 

אשה עורכת חופה

תמונות: Tamar Eisenberg Phothography

רוצות לשמוע עוד?

לחצו כאן להשארת פרטים