מבית השגחה פרטית

למה הדרכת כלה וזוגות צריכה להיות עניין של בחירה?

אחת השאלות החוזרות שאנחנו מקבלים מזוגות שפונים אלינו, היא בנוגע לסוגיית הדרכת כלה. אז איך זה שברבנות אי-אפשר בלי, ולמה ב’חופות’ אמנם ממליצים על כך – אבל לא מציבים זאת כדרישת חובה?

אם רוצים להתחתן דרך הרבנות הראשית, צריך להציג אישור על קיום הדרכת כלה כדי שאפשר יהיה להשלים את התהליך. למרות שלהדרכה כזו אין השפעה על התוקף ההלכתי של החופה עצמה, ברבנות הפכו את המנהג הזה לדרישת חובה – שבלעדיה פשוט אי-אפשר להירשם לנישואין. נשים רבות – דתיות, מסורתיות וחילוניות – נחשפו לעדויות של נשים אחרות או לסיפורים מטרידים באמצעי התקשורת אודות הנעשה בחלק מההדרכות הכפויות הללו, ובהתאם – מסתייגות מאוד מהצורך הזה.

לעומת זאת, אצלנו ב’חופות’ הדרכת כלה הינה בגדר המלצה. ברור לנו שהדרכה שנעשית בצורה טובה ומכבדת – יכולה להיות משמעותית מאוד עבור הזוג, ולכן אנחנו נשמח לתווך בין כלות וזוגות החפצים בהכנה לקראת כלולותיהם ובין מדריכות ומדריכים מתאימים ומומלצים. אולם, אנחנו מאמינים שזוהי סוגיה שההיבטים העיקריים בה מאוד אישיים, ולכן ההחלטה אם לעבור הדרכה או לא – צריכה להיות נתונה אך ורק לשיקול הדעת של הכלות והזוגות.

כל דבר שנעשה בכפייה הוא בעיה, ובהתאם – מבחינתנו לא מדובר על דרישת חובה בדרך לחופה.

הדרכת כלה חופות

Photo by James Pond on Unsplash

הדרכת כלות: החלטה מבוססת ידע

הדרכת כלות משתנה בהתאם למדריכת הכלות ובהתאם לכלה, כי תחומי העניין, השאלות והידע הקודם – לא זהים בין כולן. עם זאת, הבסיס זהה, והוא כולל קבלת כלים וידע רלוונטי לגבי טבילה במקווה וההלכות הקשורות, לפני החתונה ובכלל. נושאים נוספים שיכולים לעלות, בהתאם לרצון הכלה או הזוג, הם:

  • היחס למין ולמיניות ביהדות (ספויילר: אנחנו לא דת של סגפנים).
  • היכרות עם המיניות בחיי הזוגיות לצד זמני ההיתר והאיסור ההלכתיים של הזוג.
  • התפתחות ההלכות הרלוונטיות – מהתורה, ועד להלכה פסוקה בימינו.
  • שאלות בדבר ההתאמה (וחוסר ההתאמה) בין מה שקורה בגוף הנשי לבין האופן בו ההלכה מתייחסת לסיטואציות שונות.

בפן ההלכתי אמנם מדובר בהדרכה, אבל בכל פן אחר, השם “הדרכה” עשוי להיות מתעתע, שכן מדובר בשיחה גלויה על החיים הצפויים אחרי החתונה. בין אם הדרכת כלה מעניינת אתכן על מנת להכיר את ההוראות ההלכתיות וליישמן בחייכן, ובין אם אתם רוצים להכיר את ההלכות על מנת להתוודע ואז להכריע מה לעשות עם מידע זה – ההדרכה של המדריכות והמדריכים שאנחנו ממליצים עליהם ב’חופות’  עשויה להוות מענה לבקשתכם.

הדרכת כלה שרה סגל כץ

הדרכת כלה – הרבנית שרה סגל-כץ. צילום: אביגיל פיפרנו-באר

הדרכת זוגות: המטרה היא להיערך מראש לבאות

הסיבות לפנות להדרכת זוגות לפני החתונה הן רבות ומגוונות. חלק מהזוגות מבקשים הכנה לקראת השינוי הצפוי עם המעבר למגורים משותפים. חלק, כבר חיים יחד – ובאים כדי לקבל מראש עצות לשימור חיי זוגיות ומשפחה לאורך שנים ארוכות, הכוונה לקראת הרחבת התא המשפחתי, וכלים להתמודדות עם המשימות שיתרבו.

ההדרכה מתקיימת באופן של שיחה, בין אם אישית ובין אם כמפגש זוגי עם המדריך/ה. הדיאלוג מאפשר לכם לדבר על התחושות ביחס לחיים משותפים, על קשיים צפויים, על המשפחה המורחבת, על מין, על אינטימיות, על אוטונומיה, על כסף, ועוד. זאת אפשרות לדבר, לשתף, לפרוק, לחשוב ביחד, ולקבל כלים להמשך החיים. 

הדרכת זוגות חופות

ההדרכה מתקיימת בצורה של שיחה. צילום:תמר הרצברג-שוסיוב

על מי ממליצים ב’חופות’?

מיזם ‘חופות’ אינו עוסק בעצמו בהדרכות, אך לפי רצון הכלות והזוגות – יודע להמליץ על מדריכות ומדריכים פרטיים, שלצד עיסוקם בהלכה הם גם אנשי מקצוע מנוסים, היודעים לספק הדרכה רלוונטית, רגישה ומחכימה. כמות המפגשים ואורכם תלוי בעיקר ברצון הזוג, כאשר לרוב משך ההדרכה המינימלי יהיה מפגש אחד בן כשעתיים.

הדרכה חיצונית כזו יכולה להיות פרטנית, או לשני בני הזוג יחד. כמובן שיש לחשוב מראש על הנוחות שלכם מצד דיאלוג על נושאים אינטימיים – נוחות שהינה חיונית לצורך יצירת דיאלוג אפקטיבי וקבלת כלים (הלכתיים ושאינם הלכתיים) להמשך החיים המשותפים. לכן, כל זוג שמעוניין בהדרכה צריך להחליט על פי העדפותיו: האם במפגשים נפרדים של מדריכה/כלה ומדריך/חתן, או דווקא הדרכה במשותף.

אתם תחליטו, ואנחנו נעשה כמיטב יכולתנו בכדי להפנות אתכם לגורמים המתאימים ביותר עבורכם. אנחנו מתחייבים שמידע לא ייכפה עליכם, ואנחנו כאן גם כדי לוודא שאם תרצו – שום מידע גם לא יימנע מכם.

לפנייה בנוגע לרשימת מדריכות ומדריכי הכלה והזוגות המומלצים ע”י ‘חופות’ – לחצו כאן

——

הרבנית שרה סגל-כץ משמשת כמורת הלכה, עורכת חופות ב’חופות’, מדריכה כלות וזוגות לקראת כלולות כעשור במרכז “גלויה” ובמקביל משמשת כבלנית מתנדבת, מרצה על מיניות בריאה ומפגש ההלכה והמיניות.